سیمای وطنی هزاران ممنوع‌التصویر دارد این دو هم روی آنها!
سیمای وطنی هزاران ممنوع‌التصویر دارد این دو هم روی آنها!
 برخی از سایت‌های خبری نوشته‌اند که محمد مایلی کهن و مهدی مهدوی‌کیا دو پیشکسوت پرسپولیس به دلیل حمایت از مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی (که این دو هم به دلیل بازی کردن در یک تیم اروپایی مقابل یک تیم اسراییلی، ممنوع التصویر شده‌اند!!) ممنوع‌التصویر شدند!!نکته اول اینکه طبق این رویه، اگر کیروش زیر بار فشارها نرود و این دو را که جزو ترکیب ثابت تیمش هستند را در بازیهای آینده در ترکیب قرار داده به زمین بفرستد یک معضل!! جدید برای پخش تلویزیونی فوتبال تیم ملی  به معضلات قبلی افزوده خواهد شد زیرا هم گزارشگر بازی باید نام آنها را سانسور کند هم لحظاتی که توپ به آنها رسید یا گلی به ثمر رسانده و یا از زمین تعوبض شوند، پخش زنده قطع و همچون لحظاتی که هم اکنون در هنگام پخش زنده مسابقات والیبال و فوتبال در خارج از ایران، دوربین‌ها تصویر تماشاگران خانم را نشان می دهد، صحنه تکراری نشان بدهد!از سوی دیگر اصل این خبر، مخدوش است زیرا اگر منظور، ممنوع التصویری در سیمای جمهوری اسلامی است که این موضوع امری معمولی است زیرا این رسانه همواره موضوعات سیاسی را به موضوعات هنری، ورزشی و … در آمیخته و عملا تصویر صدها فعال سیاسی،‌ هنری، ورزشی را حتی اگر مسوولیت‌هایی هم داشته باشند را نشان نمی‌دهد.برای مثال آیا تا به حال شما تصویر کدام یک از چهره‌های شاخص سیاسی اصلاح‌طلبان همچون سعید حجاریان، محمدرضا خاتمی، محمدرضا تاجیک، استاد مجتهد شبستری، و … را در سیمای جمهوری اسلامی دیده‌اید؟ اگر هم برای دقایق یا لحظاتی از آنها تصویری پخش شده برای مذمت و منحرف دانستن، جیره خواری استکبار و … یا نهایتا پخش اعترافات آنان در مقابل دوربین های تلویزیون بوده است! همچون دادگاه متهمان سیاسی اعتراضات سال ۸۸ و آوردن برخی از آنها به صدا وسیما برای اقرار به گناه و توبه کردن!دایره تنگ، انحصاری و سلیقه‌ای صداوسیما حتی تصاویر و نام  بسیاری از فعالان مذهبی و حتی مراجع منتقد شیعه همچون مرحوم آیت الله منتظری، مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی، مرحوم آیت‌الله شریعتمداری و … و یا در حال حاضر مراجعی چون آیت‌الله صانعی، آیت‌الله بیات زنجانی و … را در لیست ممنوعه خود دارد.به این لیست سیاه می‌توانید صدها و بلکه هزاران چهره‌ قدیمی و کنونی عرصه سیاست، و همچنین عرصه هنر، موسیقی، سینما (برای مثال مرحوم محمدعلی فردین، همه خوانندگان و بازیگران سابق سینما و … که پس از انقلاب اسلامی در ایران ماندند و بعضا به فعالیت های خود در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ادامه دادند)، فرهنگ و ورزش و …. را در سیمای جمهوری اسلامی دیده‌اید؟از سوی دیگر اصولا در نوع نگرش حاکم بر صداوسیمای جمهوری اسلامی، اکثریت مردم ایران هم در طول روزهای معمولی سال، ممنوع‌التصویرند به جز مقاطعی همچون انتخابات و یا راه‌پیمایی سالانه ۲۲ بهمن. برای مثال مصاحبه تصویری با بانوانی که از منظر صداوسیما بدحجاب نامیده می‌شوند فقط در همین چند مناسبت خلاصه می شود و در بقیه روزهای سال هیچگاه چهره، تصویر و یا مصاحبه‌ای از آنان نمی بینید زیرا ممنوع التصویرند!در حال حاضر تنها افرادی که رسما توسط قوه قضاییه ممنوع‌التصویر هستند و رسانه ها از چاپ تصویر آنان منع شده‌اند عبارتند از:
۱- حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی (رییس جمهور سابق)
۲- مهندس میرحسین موسوی (نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی)
۳- حجت الاسلام مهدی کروبی (رییس سابق مجلس شورای اسلامی)
جالب اینکه سیما، در برخی برنامه‌های سیاسی خود به این دستور قضایی هم بی توجهی کرده و تصاویرشان را (عمدتا برای تخریبشان) پخش می‌کند!

لذا اگر موضوع ممنوع‌التصویری مهدوی کیا، مایلی کهن، شجاعی و حاج صفی صحت هم داشته باشد امری عادی در ممنوع التصویری در تلویزیون است و نه دیگر رسانه‌های کشور همچون مطبوعات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها. به عبارت روشن‌تر باید گفت: صدا و سیمای وطنی هزاران ممنوع‌التصویر دارد این چند نفر هم روی آنها! و در خاتمه طرح یک سووال ضروری به نظر می‌رسد: در دنیای دیجیتالی امروز به جز ایران در کدام کشور دیگر می‌توان شبیه چنین قوانین نانوشته‌ای همچون ممنوع التصویری را مشاهده کرد؟! و اصولا آیا واژه ترکیبی «ممنوع التصویری» را به خودی خود می‌توان معنا کرد؟ ممنوع‌التصویری آن هم در هزاره سوم؟