رویکرد سیاسی و برخورد دوگانه با جریان‌های سیاسی در صدا و سیما حکایت تازه‌ای نیست اما رسانه ملی گاهی کارد را به استخوان می‌رساند. آنقدر که تنها راه باقی مانده برای اصلاح‌طلبان شکایت باشد. آذر منصوری، علی شکوری‌راد و محمد نعیمی‌پور می‌گویند که از صدا و سیما شکایت خواهند کرد. ماجرای این شکایت به یکی دیگر از برنامه‌های پرحاشیه ٢٠:٣٠ مربوط می‌شود. این برنامه خبری که معمولا به زبانی نرم دولت و حامیان اصلاح‌طلبش را سخت می‌نوازد؛ به بهانه انتشار شایعاتی که دختر رییس قوه قضاییه را به جاسوسی متهم می‌کرد، برنامه‌ای ساخت و اتاق فکر بی‌بی‌سی را مسوول ایجاد اینگونه شایعات دانست. در میانه برنامه به موفقیت‌های قوه قضاییه در دستگیری جاسوسان دوتابعیتی اشاره کرد و همچنین مدعی شد که این قوه چند تن از فعالین سیاسی که با سرویس جاسوسی ارتباط داشته‌اند را بازداشت کرده است. هنگام طرح این ادعا عکسی از سیدمحمدرضا خاتمی، محسن صفایی‌فراهانی، حمیدرضا جلایی‌پور، حسین کاشفی، آذر منصوری، محمد نعیمی‌پور و علی شکوری‌راد را نیز به نمایش گذاشتند! این درحالی بود که هیچ یک از هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیرا بازداشت نشده و حتی در فرآیند بازپرسی پرونده‌های‌شان مورد سوال قرار نگرفته بودند. این اقدام صدا و سیما موجب شد که اصلاح‌طلبان تصمیم به شکایت بگیرند. آذر منصوری با انتقاد از اینکه رسانه ملی تریبونی برای دفاع در مقابل این اتهامات به اصلاح‌طلبان نمی‌دهد، به «اعتماد» گفت: «حتما شکایت می‌کنیم. بنا بود وکلا این هفته شکایت را ارایه کنند زیرا آنچه در برنامه مطرح شد اساسا کذب است و هیچ یک از این هفت نفر تاکنون به اتهام جاسوسی بازداشت نشده‌اند». او با تاکید بر اینکه رسانه ملی باید در راستای همبستگی در جامعه بکوشد از عملکرد صدا و سیما که با تحریک افکار عمومی به شکاف‌های سیاسی موجود دامن می‌زند، انتقاد کرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب این رویه را غیرقانونی و غیرمنصفانه خواند و گفت: «غالب بودن یک رویکرد سیاسی در این سازمان نباید مانع رعایت حداقل انصاف و قانونمداری باشد.» محمد نعیمی‌پور نیز در گفت‌وگویی با «امتداد» تاکید کرده است که برای ثبت در تاریخ از صدا و سیما شکایت می‌کنند. عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت که برنامه ٢٠:٣٠ را مسوول عملیات روانی علیه رقبای جریان تندروی اصولگرا می‌داند، گفته است: «صدا و سیما و خصوصا این برنامه در این سال‌ها اخبار و اطلاعاتی را ارایه کرده‌اند که بسیاری از آنها غیرواقعی، نادرست و با جهت‌گیری بوده است. ادبیات این برنامه‌ها مشخصا ادبیات بعضی ارگان‌های غیرمربوط به سیما است… به قول رییس‌جمهور، دیوار بعضی‌ها کوتاه و بعضی بلند است. اعتراضات، شکایات و نصایح دلسوزانه تاکنون کارگر نیفتاده و از این به بعد هم کارگر نخواهد افتاد… حق شکایت برای ما محفوظ است، اما برفرض شکایتی شود با مخالفت حامیان صدا و سیما در دستگاه‌های مختلف رو به رو خواهد شد. ما به هرحال شکایت خواهیم کرد چرا که می‌تواند موجب شود تا این پرونده‎ها در آینده و در تاریخ کشور مطرح شود که چگونه بعضی‌ها مصونیت داشته و توانسته‌اند هر اقدام خلافی را انجام دهند بی‌آنکه احدی در کشور معترض‌شان شود یا نصیحت کند.»
تصمیم به شکایت جدی است
حجت کرمانی، وکیل این هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در گفت‌وگو با «اعتماد» بر جدی بودن تصمیم آنها به شکایت علیه صدا و سیما تاکید کرد و گفت: «در حال آماده کردن مقدمات این شکایت هستیم و به زودی ارایه خواهد شد.»
این قصه سر دراز دارد
قصه کدورت بین صدا و سیما و به قول نعیمی‌پور جریان رقیب اصولگرایان تند به ٢٠:٣٠ و اتهام زنی‌ اخیر آن محدود نیست. این رسانه اقدامات خود درباره دولت که حالا مثنوی هفتاد من شده است را از همان نخستین مصاحبه تلویزیونی رییس‌جمهور در سال ٩٢ آغاز کرد. از آن پس یک روز خنده‌های ظریف را بهانه کردند و روز دیگر کراوات سریع‌القلم را در داووس. ادامه این رویه بود که صبر روحانی را سر آورد تا مستقیما از رسانه ملی انتقاد کند. او در یکی از جلسات هیات وزیران سال ٩٣ گلایه کرد و گفت: «… بسیار خوشحالم که امروز انتقاد از دولت سهل و ساده انجام می‌گیرد. سایت‌های منتقدان، برنامه‌های صدا و سیما و روزنامه‌های آنها هرچه بخواهند می‌نویسند و می‌سازند. فکر نمی‌کنم هیچ زمانی اینچنین بدون دغدغه و به راحتی از شخص رییس‌جمهوری، از کار دولت و راه دولت نقد و انتقاد می‌کردند. ما پذیرای انتقاد هستیم و آن را قبول و مفید و لازم می‌دانیم؛ البته انتقادی که سازنده و توأم با دلسوزی باشد و با هدف اصلاح امور انجام بگیرد… » روحانی یک بار نیز در سفرهای استانی خود اقدامات صدا و سیما را خلاف قانون اساسی خواند. صدا و سیما فارغ از اینکه رییسش ضرغامی بوده یا سرفراز یا عسگری در همه این مدت دولت و حامیانش را زیر ذره‌بین گذاشت تا یک بهانه جدید پیدا کند. حالا این بهانه آب گوشت مورد اشاره ترکان بود؛ اظهارنظر سیف یا سن و سال نعمت‌زاده برای‌شان چندان فرق نداشت. به قول یونسی، مشاور امور اقوام و اقلیت‌ها، صدا و سیما جایگاه اپوزیسیون دولت به خود گرفت و بر خلاف روزهایی که حامی اصلی دولت نهم و دهم به حساب می‌آمد، عمل کرد. در این مسیر به برنامه‌های خبری و سیاسی هم قناعت نکرد. به عنوان نمونه آن کلید که رویش نوشته شده بود «دروغ» را در برنامه کودک به دست عمو پورنگ داد.
حمله به برجام
صداو سیما در همه این مدت دیپلماسی و دستاورد اصلی دولت یعنی برجام را بیش از همه مورد انتقاد قرار داده است. همین رویکرد موجب شد که وقتی از سیدعباس عراقچی برای حضور در برنامه تلویزیونی دعوت کرده بودند اصرار داشتند که منتقد با او به مناظره بنشیند. پس گرفتن دعوت از او و لغو برنامه زنده تلویزیونی نیز یک اقدام بی‌سابقه بود. با انتخاباتی شدن فضای سیاسی کشور، صدا و سیما نیز تندتر رفت آنقدر که از همایش‌های هواداران روحانی فقط چند جمله از اسحاق جهانگیری که می‌شد آن را اقرار به ناکارآمدی دولت تعبیر کرد، گزینش و پخش می‌شد. در مقابل چندین دقیقه از آنتن تلویزیون به نمایش استقبال از رییسی اختصاص می‌یافت. به هر حال آن روزها گذشت و دولت روحانی چهار سال دیگر عهده‌دار اداره کشور شد. گویا همین امر باعث شده که صدا و سیما از مواجهه با دولت فراتر رفته و جناح حامی او یعنی اصلاح‌طلبان را مستقیما هدف بگیرد. آنقدر که بدون سند و مدرک فعالان سیاسی این جریان را جاسوس بخواند!
انتقادات مجمع نمایندگان تهران
شورای نظارت بر صداو سیما که حسام‌الدین آشنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، محمد جواد لاریجانی، غلامرضا کاتب و سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی اعضای آن هستند، اعتراض چندانی به این رویکرد صدا و سیما ندارد! حتی حسام الدین آشنا نیز در دولت یازدهم یک بار خیلی ملایم از رسانه ملی انتقاد کرد و گفت: «صدا و سیما رابطه بسیار خوبی با دولت دارد و دولت هم رابطه بسیار خوبی با صدا و سیما دارد. تنها مشکل برخی موضع‌گیری‌های سیاسی بخشی از صدا و سیما در مورد دولت است.» دو نماینده مجلس عضو این شورا بی‌تفاوت از کنار برخوردهای سیاسی رسانه ملی می‌گذرند اما نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی به جای آنها هم اعتراض می‌کنند. آنها دیروز با مدیران شبکه تهران جلسه داشتند و بسیاری از این انتقادات را مطرح کردند.
محمود صادقی، نماینده تهران در این جلسه با تاکید بر اینکه «طبق قانون اساسی در صداوسیما آزادی بیان و نشر اخبار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید انجام شود» گفت: « سازمان صداوسیما باید مهد آزادی بیان و نشرافکار با رعایت موزاین اسلامی و مصالح کشور باشد.» او از اینکه مدیران سازمان رویکردی حذفی و جناحی دارند ابراز تاسف کرد و گفت: « به صراحت می‌گویم روز به روز عرصه آزادی بیان در صداوسیما محدودتر شده و رفتار این سازمان جناحی‌تر شده است. حتی در شات‌های تلویزیونی که از مجلس در صداوسیما نشان داده می‌شود، کاملا جهت‌دار بودن برنامه‌سازان این سازمان مشخص است». پروانه مافی، دیگر نماینده تهران نیز در همین جلسه به انتقاد از صدا و سیما پرداخت. او به «اعتماد» گفت: «آقایان صادقی، علیجانی، شیخ، خانم ذوالقدر و من انتقادت تندی به این رسانه کردیم و مدیران شبکه همه را شنیدند. این اتفاق خوبی بود.» وی افزود: «به طور مشخص تاکید کردم که برنامه اخیر بیست و سی و اتهام زنی به چهره‌های اصلاح‌طلب اقدامی غیرقانونی است و نباید در رسانه ملی شاهد این مسائل باشیم.» مافی در پاسخ به اینکه مدیران شبکه تهران چه جوابی داشتند، گفت: «می‌گفتند این موضوعات در اختیار ما نیست و باید با معاون سیاسی و رییس سازمان طرح شود. به همین خاطر قرار شد که جلسات ما با مدیران سازمان تداوم داشته باشد و در جلسه بعدی با معاون سیاسی سازمان گفت‌وگو کنیم.»اعتماد